Bio

Bio

English bio:

MikkiM – producer, musician and DJ is a true pioneer in linking a great range of musical styles. His energetic music and pumping dj sets are making people crazy all around the world. As a producer, he has already released four long-play albums, numerous vinyls and digital singles. For his second LP “Offbeat Rhapsody”, partly recorded in Jamaica, he was awarded the “Album of the year” with Czech Grammy prize in popular music awards. Following the soaring success of this album, he became the first Czech DJ to be invited to play at the world famous Glastonbury festival.

It’s primarily because of the range of MikkiM’s own production that he can play at a party of literally any style – he can play sets full of skanking bass music, jungle and drum’n’bass  aswell  as raggatek and hardtek. His jungle tunes have very good reputation and are often played by many famous DJs all over the globe. Recently one of his tunes was released on the legendary UK label Jungle Cakes ! Famous Bristol based label Amen4Tekno is the place where you gonna find most of his current raggatek production. Couple of tracks also came out on French based label Underground Tekno The style that he will play depends on a a type of party, but i ll tell you one thing - with inviting MikkiM you cant go wrong!  

Starring every year at major European festivals, like Glastonbury or Boomtown he has also headlined parties for crowds in the Americas (Burning Man). On his records and live shows he often collaborates with worldwide known artists including many legendary names from the music scene. He is also connected with a unique underground place, the famous Cross Club in Prague. Being one of the initial members, his studio and base of his label Big Bong Records is located couple floors above the club.

Webs:

http://www.mikkim.net/
http://soundcloud.com/mikkim
http://www.facebook.com/music.mikkim

https://www.youtube.com/user/MikkiMstation/videos

Download promo photos for promoters :

https://1drv.ms/u/s!ApCT8JmwxO9Hk0_R_OXk1oeSEGq4

 

Biografie:

MikkiM- producent,muzikant  a DJ je skutečným průkopníkem propojení hudebních stylů. Jeho energií nabitá hudba a nekompromisní nabité djské sety dostávají do varu fanoušky napříč žánry po celém světě. Jako producent již vydal čtyři dlouhohrající desky, spoustu vinylů a nepočítaně digitálních singlů. Za své druhé album “Offbeat Rhapsody“, z části nahrávené v Kingstonu na Jamajce získal nejvyšší možné domácí ocenění, a sice cenu Anděl za album roku 2012. Z úspěchu alba těžil i nadále a jako historicky první český DJ byl v roce 2013 pozván i na jeden z nejprestižnějších světových festivalů Glastonbury. 


Právě díky různorodosti své produkce a širokému DJskému záběru dokáže MikkiM rozproudit párty téměř jakéhokoli stylu. Je schopen zahrát  sety plné současné našláplé bass music okořeněné ragga prvky,  jungle a drum & bass, stejně jako tvrdší žánry jako raggatek a hardtek. Sety se liší podle typu párty kde hraje, jedním si vžak můžete být jistí, s MikkiMem zažijete parádní mejdan! Na party ho za mikrofonem často doprovází jeden z nejlepších domácích MCs Dave Trumpeteer, který jeho sety obzvláštňuje i precizní hrou na trubku. Častá je i spolupráce s MC Turnerem, lídrem kapely Ting.  Většína jeho tvrdší raggatekové produkce mu pravidelně vychází na jednom z nejrespektovanějších anglických labelů z této scény - Amen4Tekno.  Nedávno pokořil další milník a vyšel mu track na nejrespektovanějším anglickém jungle labelu Jungle Cakes !
Zahrál si již ve většině evropských zemí i na americkém kontinentu, častokrát jako headliner klubových nocí nebo festivalů,za sebou má vystoupení na prestižních zahraničních festivalech jako Glastonbury,Boomtown, Burning Man a mnoha jiných. Na svých deskách a živých vystoupeních mnohokrát spolupracoval se známými jmény, častokráte legendami svého žánru. Je také úzce propojen s unikátním pražským klubem Cross, kde má pár pater nad klubem své studio a základnu svého labelu Big Bong Records. 

Weby:

http://www.mikkim.net/
http://soundcloud.com/mikkim
http://www.facebook.com/music.mikkim

Videa:

https://www.youtube.com/user/MikkiMstation/videos

Promo fotky pro pořadatele:

https://1drv.ms/u/s!ApCT8JmwxO9Hk0_R_OXk1oeSEGq4